Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MDGACTU
KEMET C2220C622MDGACTU
| Part Number: | KEMET C2220C622MDGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MDGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 6200pF 1000V C0G 2220 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MDGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 6200pF 1000V C0G 2220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 480.014126 mg |
| Capacitance | 6.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C622MDGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
What is the termination type for this capacitor?
Are there any alternative names for this product's manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.