           Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MDGACTU
KEMET C2220C622MDGACTU
Part Number: KEMET C2220C622MDGACTU
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MDGACTU
Qty Available:
Description: Cap Cer 6200pF 1000V C0G 2220
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C2220C622MDGACTU Available.
Cap Cer 6200pF 1000V C0G 2220
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2220
Case Code (Imperial) 2220
Case Code (Metric) 5650
Dielectric Material Ceramic
Weight 480.014126 mg
Capacitance 6.2 nF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating (DC) 1 kV
Length 5.6 mm
Width 5 mm