Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MBGALTU
KEMET C2220C622MBGALTU
| Part Number: | KEMET C2220C622MBGALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MBGALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 6200pF 630V C0G 2220 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MBGALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 6200pF 630V C0G 2220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 6.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C622MBGALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.