Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MBGACTU
KEMET C2220C622MBGACTU
| Part Number: | KEMET C2220C622MBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 6200pF 630V C0G 2220 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C622MBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 6200pF 630V C0G 2220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 480.014126 mg |
| Capacitance | 6.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C622MBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the package size and termination type of this capacitor?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.