Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C332JHRACTU
KEMET C2220C332JHRACTU
| Part Number: | KEMET C2220C332JHRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C332JHRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0033uF 3000V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C332JHRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0033uF 3000V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 3.3 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 3 kV |
| Voltage Rating (DC) | 3 kV |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.