           Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C222JGGAL7210
KEMET C2220C222JGGAL7210
Part Number: KEMET C2220C222JGGAL7210
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C222JGGAL7210
Qty Available:
Description: Cap Cer 2200pF 2000V C0G 2220
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C2220C222JGGAL7210 Available.
Cap Cer 2200pF 2000V C0G 2220
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2220
Case Code (Imperial) 2220
Case Code (Metric) 5650
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 2.2 nF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating (DC) 2 kV
Length 5.6 mm
Width 5 mm