Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C222JFGALTU
KEMET C2220C222JFGALTU
| Part Number: | KEMET C2220C222JFGALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C222JFGALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 2200pF 1500V C0G 2220 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2220C222JFGALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 2200pF 1500V C0G 2220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C222JFGALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the product name and model number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.