Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C221MBGACTU
KEMET C2220C221MBGACTU
| Part Number: | KEMET C2220C221MBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C221MBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 220pF 630V C0G 20% SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C221MBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 220pF 630V C0G 20% SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 220 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 3.5 mm |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C221MBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the capacitor?
What is the dielectric material used in the capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.