Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C200CBGACTU
KEMET C2220C200CBGACTU
| Part Number: | KEMET C2220C200CBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C200CBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 20pF 630V C0G 0.25pF SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C200CBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 20pF 630V C0G 0.25pF SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 20 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C200CBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.