Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C151JBRACTU
KEMET C2220C151JBRACTU
| Part Number: | KEMET C2220C151JBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C151JBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 150pF 630V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C151JBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 150pF 630V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 5.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C151JBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.