Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C102MBRAC7210
KEMET C2220C102MBRAC7210
| Part Number: | KEMET C2220C102MBRAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C102MBRAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.001uF 630V X7R 20% SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C102MBRAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.001uF 630V X7R 20% SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 5.7 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C102MBRAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.