Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C101JDRAC7800
KEMET C2220C101JDRAC7800
| Part Number: | KEMET C2220C101JDRAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C101JDRAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 100PF 1KV X7R 2220 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C101JDRAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 100PF 1KV X7R 2220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 100 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 5.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C101JDRAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for operating the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.