Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G472J1G5CS
KEMET C202G472J1G5CS
| Part Number: | KEMET C202G472J1G5CS |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G472J1G5CS |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor, ceramic, 4700Pf, 100Vdc, 5-% Tol, 5+% Tol, np0-Tc Code |Kemet C202G472J1G5CS |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G472J1G5CS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, ceramic, 4700Pf, 100Vdc, 5-% Tol, 5+% Tol, np0-Tc Code |Kemet C202G472J1G5CS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5 % |
| Diameter | 6.35 mm |
| Length | 12.7 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.