Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G472J1G5CR
KEMET C202G472J1G5CR
| Part Number: | KEMET C202G472J1G5CR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G472J1G5CR |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0047uF 100V C0G 5% Axial (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G472J1G5CR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0047uF 100V C0G 5% Axial (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5 % |
| Diameter | 6.35 mm |
| Length | 12.7 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.