Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G103F1G5CP
KEMET C202G103F1G5CP
| Part Number: | KEMET C202G103F1G5CP |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G103F1G5CP |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.01uF 100V C0G 1% Axial (0.1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C202G103F1G5CP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.01uF 100V C0G 1% Axial (0.1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1 % |
| Diameter | 6.35 mm |
| Length | 12.7 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What is the maximum and minimum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.