Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C192C223K1R5CA
KEMET C192C223K1R5CA
| Part Number: | KEMET C192C223K1R5CA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C192C223K1R5CA |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor, ceramic, 22000Pf, 100Vdc, 10-% Tol, 10+% Tol, x7R-Tc Code, -25, 15%-Tc |Kemet C192C223K1R5CA |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C192C223K1R5CA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, ceramic, 22000Pf, 100Vdc, 10-% Tol, 10+% Tol, x7R-Tc Code, -25, 15%-Tc |Kemet C192C223K1R5CA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 10 % |
| Diameter | 3.56 mm |
| Length | 9.91 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the alternate part number for this product?
What are the technical specifications of this capacitor?
Are there any other similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.