Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825X224K1RACTU
KEMET C1825X224K1RACTU
| Part Number: | KEMET C1825X224K1RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825X224K1RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 10% SMD 1825 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825X224K1RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 10% SMD 1825 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 220 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 4.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825X224K1RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.