Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825P472K1GPH
KEMET C1825P472K1GPH
| Part Number: | KEMET C1825P472K1GPH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825P472K1GPH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0047uF 100V C0G 10% SMD 1825 (0.1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825P472K1GPH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0047uF 100V C0G 10% SMD 1825 (0.1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 6.35 mm |
| Length | 4.57 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the distributor information for this product?
What are the dimensions of the KEMET C1825P472K1GPH capacitor?
Are there any alternative names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.