Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N683K1XRC
KEMET C1825N683K1XRC
| Part Number: | KEMET C1825N683K1XRC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N683K1XRC |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.068uF 100V X7R 10% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N683K1XRC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.068uF 100V X7R 10% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 68 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 6.4 mm |
| Length | 4.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance value of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.