Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N682F1GRC
KEMET C1825N682F1GRC
| Part Number: | KEMET C1825N682F1GRC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N682F1GRC |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0068uF 100V C0G 1% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N682F1GRC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0068uF 100V C0G 1% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 6.8 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 1 % |
| Depth | 6.4 mm |
| Length | 4.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.