Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N203F5GRHTM
KEMET C1825N203F5GRHTM
| Part Number: | KEMET C1825N203F5GRHTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N203F5GRHTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.02uF 50V C0G 1% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N203F5GRHTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.02uF 50V C0G 1% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 20 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 1 % |
| Depth | 6.4 mm |
| Length | 4.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.