Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N203F5GRH
KEMET C1825N203F5GRH
| Part Number: | KEMET C1825N203F5GRH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N203F5GRH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.02uF 50V C0G 1% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825N203F5GRH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.02uF 50V C0G 1% SMD 1825 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 20 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 1 % |
| Depth | 6.4 mm |
| Length | 4.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.