Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KDGACTU
KEMET C1825C752KDGACTU
| Part Number: | KEMET C1825C752KDGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KDGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 7500pF 1000V C0G 1825 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KDGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 7500pF 1000V C0G 1825
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 149.997327 mg |
| Capacitance | 7.5 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C752KDGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the size of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.