Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KBGAL7210
KEMET C1825C752KBGAL7210
| Part Number: | KEMET C1825C752KBGAL7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KBGAL7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 7500pF 630V C0G 1825 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KBGAL7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 7500pF 630V C0G 1825
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 7.5 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C752KBGAL7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this capacitor?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.