Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KBGACAUTO
KEMET C1825C752KBGACAUTO
| Part Number: | KEMET C1825C752KBGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KBGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 7500pF 630V C0G 1825 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C752KBGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 7500pF 630V C0G 1825
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 149.997327 mg |
| Capacitance | 7.5 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C752KBGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the physical dimensions of the capacitor?
What is the temperature range in which this capacitor can operate?
Is this capacitor surface mountable?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.