Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C360KBGACTU
KEMET C1825C360KBGACTU
| Part Number: | KEMET C1825C360KBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C360KBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 36pF 630V C0G 10% SMD 1825 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C360KBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 36pF 630V C0G 10% SMD 1825 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 36 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C360KBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
Are there any similar products available?
What are the technical specifications of the product?
What is the distributor information for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.