Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C272KHRACTU
KEMET C1825C272KHRACTU
| Part Number: | KEMET C1825C272KHRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C272KHRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0027uF 3000V X7R 10% SMD 1825 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C272KHRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0027uF 3000V X7R 10% SMD 1825 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.7 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 3 kV |
| Voltage Rating (DC) | 3 kV |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.