Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C242JFGACAUTO
KEMET C1825C242JFGACAUTO
| Part Number: | KEMET C1825C242JFGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C242JFGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 2400pF 1500V C0G 1825 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C242JFGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 2400pF 1500V C0G 1825
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 149.997327 mg |
| Capacitance | 2.4 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C242JFGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this item?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.