Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C242GGGACAUTO7210
KEMET C1825C242GGGACAUTO7210
| Part Number: | KEMET C1825C242GGGACAUTO7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C242GGGACAUTO7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 2400pF 2000V C0G 1825 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1825C242GGGACAUTO7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 2400pF 2000V C0G 1825
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 149.997327 mg |
| Capacitance | 2.4 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating (DC) | 2 kV |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C242GGGACAUTO7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.