Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C224M5UACTU
KEMET C1825C224M5UACTU
| Part Number: | KEMET C1825C224M5UACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C224M5UACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.22 uF, 50 V, ± 20%, Z5U, 1825 [4564 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C224M5UACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.22 uF, 50 V, ± 20%, Z5U, 1825 [4564 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 220 nF |
| Dielectric | Z5U |
| Dissipation Factor | 4 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Thickness | 1.2446 mm |
| Width | 6.4008 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C224M5UACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.