Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C151MBGACTU
KEMET C1825C151MBGACTU
| Part Number: | KEMET C1825C151MBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C151MBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 150pF 630V C0G 20% SMD 1825 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C151MBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 150pF 630V C0G 20% SMD 1825 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C151MBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the temperature range for operating the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.