Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C151JBGACTU
KEMET C1825C151JBGACTU
| Part Number: | KEMET C1825C151JBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C151JBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 150pF 630V C0G 5% SMD 1825 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C151JBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 150pF 630V C0G 5% SMD 1825 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C151JBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the capacitor?
What is the package type and dimensions of the capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.