Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C103KDRAC7800
KEMET C1825C103KDRAC7800
| Part Number: | KEMET C1825C103KDRAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C103KDRAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 10000PF 1KV X7R 1825 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C103KDRAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 10000PF 1KV X7R 1825
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C103KDRAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the operating temperature range for this capacitor?
What is the package size and dimensions of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.