Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C100JBGACTU
KEMET C1825C100JBGACTU
| Part Number: | KEMET C1825C100JBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C100JBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 10pF 630V C0G 5% SMD 1825 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1825C100JBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 10pF 630V C0G 5% SMD 1825 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1825 |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 10 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1825C100JBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.