Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812X394J3RACTU
KEMET C1812X394J3RACTU
| Part Number: | KEMET C1812X394J3RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812X394J3RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.39uF 25V X7R 5% SMD 1812 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812X394J3RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.39uF 25V X7R 5% SMD 1812 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 390 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812X394J3RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Can I download the datasheet for KEMET C1812X394J3RACTU?
Are there any similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.