Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P823K5XRL
KEMET C1812P823K5XRL
| Part Number: | KEMET C1812P823K5XRL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P823K5XRL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.082uF 50V X7R 10% SMD 1812 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P823K5XRL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.082uF 50V X7R 10% SMD 1812 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 82 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.18 mm |
| Length | 4.57 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812P823K5XRL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.