Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XSL
KEMET C1812P563K1XSL
| Part Number: | KEMET C1812P563K1XSL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XSL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.056uF 100V X7R 10% SMD 1812 (0.001%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XSL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.056uF 100V X7R 10% SMD 1812 (0.001%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 56 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.18 mm |
| Length | 4.57 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812P563K1XSL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the package type and tolerance of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.