Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XRL
KEMET C1812P563K1XRL
| Part Number: | KEMET C1812P563K1XRL |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XRL |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.056uF 100V X7R 10% SMD 1812 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XRL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.056uF 100V X7R 10% SMD 1812 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 56 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.18 mm |
| Length | 4.57 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812P563K1XRL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the tolerance of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.