Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XML
KEMET C1812P563K1XML
| Part Number: | KEMET C1812P563K1XML |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XML |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.056uF 100V X7R 10% SMD 1812 (1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812P563K1XML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.056uF 100V X7R 10% SMD 1812 (1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 56 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.18 mm |
| Length | 4.57 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the capacitance value of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.