Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812N124K5XRC
KEMET C1812N124K5XRC
| Part Number: | KEMET C1812N124K5XRC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812N124K5XRC |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.12uF 50V X7R 10% SMD 1812 (0.01%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812N124K5XRC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.12uF 50V X7R 10% SMD 1812 (0.01%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 120 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 3.2 mm |
| Length | 4.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.