Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812N104M5XMC
KEMET C1812N104M5XMC
| Part Number: | KEMET C1812N104M5XMC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812N104M5XMC |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 20% SMD 1812 (1%FR) 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812N104M5XMC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 20% SMD 1812 (1%FR) 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 100 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 3.2 mm |
| Length | 4.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Can you provide information on similar products?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.