Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C910MBGACTU
KEMET C1812C910MBGACTU
| Part Number: | KEMET C1812C910MBGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C910MBGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 91pF 630V C0G 20% SMD 1812 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C910MBGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 91pF 630V C0G 20% SMD 1812 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 91 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C910MBGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.