Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C822FCGAC7210
KEMET C1812C822FCGAC7210
| Part Number: | KEMET C1812C822FCGAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C822FCGAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 8200pF 500V C0G 1812 ±1% |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C822FCGAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 8200pF 500V C0G 1812 ±1%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 8.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C822FCGAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the temperature range for operating the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.