Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C821MGGAL7210
KEMET C1812C821MGGAL7210
| Part Number: | KEMET C1812C821MGGAL7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C821MGGAL7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 820pF 2000V C0G 1812 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C821MGGAL7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 820pF 2000V C0G 1812
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 820 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 2 kV |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C821MGGAL7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the case/package size of the KEMET C1812C821MGGAL7210 capacitor?
What is the capacitance of the KEMET C1812C821MGGAL7210 capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET C1812C821MGGAL7210 capacitor?
What is the voltage rating (DC) of the KEMET C1812C821MGGAL7210 capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.