Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C562J2GACTU
KEMET C1812C562J2GACTU
| Part Number: | KEMET C1812C562J2GACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C562J2GACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 5600 pF, 200 V, ± 5%, C0G (NP0), 1812 [4532 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C562J2GACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 5600 pF, 200 V, ± 5%, C0G (NP0), 1812 [4532 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 5.6 nF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Thickness | 1.5494 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C562J2GACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.