Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C473M5RAC
KEMET C1812C473M5RAC
| Part Number: | KEMET C1812C473M5RAC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C473M5RAC |
| Qty Available: | |
| Description: | OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS) |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C473M5RAC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 26.988746 mg |
| Capacitance | 47 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C473M5RAC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.