Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C472F5GACTM
KEMET C1812C472F5GACTM
| Part Number: | KEMET C1812C472F5GACTM |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C472F5GACTM |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0047uF 50V C0G 1% SMD 1812 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C472F5GACTM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0047uF 50V C0G 1% SMD 1812 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 3.2 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C472F5GACTM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the tolerance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.