Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C392FDGALTU
KEMET C1812C392FDGALTU
| Part Number: | KEMET C1812C392FDGALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C392FDGALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 3900pF 1000V C0G 1812 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C392FDGALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 3900pF 1000V C0G 1812
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 3.9 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C392FDGALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions of the capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the tolerance of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.