Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C154KBRACTU
KEMET C1812C154KBRACTU
| Part Number: | KEMET C1812C154KBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C154KBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.15uF 630V X7R 10% Pad SMD 1812 125C Automotive Medical T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C154KBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.15uF 630V X7R 10% Pad SMD 1812 125C Automotive Medical T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8532240020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 630 V |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 4.4958 mm |
| Thickness | 1.905 mm |
| Width | 3.2004 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C154KBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.