Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C154J5GAC7800
KEMET C1812C154J5GAC7800
| Part Number: | KEMET C1812C154J5GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C154J5GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.15uF, 1812 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C1812C154J5GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.15uF, 1812
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Length | 4.5 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C154J5GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical specifications of the capacitor?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any distributor links for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.