Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123MCGACAUTO
KEMET C1812C123MCGACAUTO
| Part Number: | KEMET C1812C123MCGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123MCGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.012µF 500V C0G 1812 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C1812C123MCGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.012µF 500V C0G 1812
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1812 |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 12 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET C1812C123MCGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand of this item?
What is the capacitance and voltage rating of this capacitor?
What is the package size and termination type of this capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.